Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Ahirete İman

Ahirete İman

İman etmenin gerekliliklerini yerine getirebilmek için 6 tane şart bulunmaktadır. Bunlar şöyledir;

1- Allaha inanmak

2- Meleklere inanmak

3- Allah’ın kitaplarına inanmak

4- Peygamberlere inanmak

5 – Ahiret hayatına inanmak

6- Kaderin, hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak

Ahiret; yeniden dirilerek başlanan yeni, gerçek ve ebedi hayattır. Bu dünyadan bahşedilen vadelerini doldurarak ölümle ayrılan kulların ruhlarının, sonsuz bir ahiret hayatının başlayacağı inancına ahirete iman denir.

İmanın 5. şartı ahirete iman etmektir. Ahiret hayatı ölümden önceki dünya hayatının bitmesi ile başlar ve sonrasındaki 3 aşamayla devam eder.

1. Kabir Hayatı

Kabir hayatı ölümün gerçekleşmesinin ardından bir kabire gömülen kulların yeniden dirilmesine kadar olan süreçtir. İsminin kabir hayatı olmasının sebebi, ölen kulların bir mezara, kabire gömülmesinden dolayı gelir. Bu nedenle herhangi bir yerde herhangi bir şekilde ölen ve kabire gömülemeyen kulların da yeniden dirilmesine kadarki olan süreci kapsamaktadır.

2. Kıyamet Hayatı

Kıyamet hayatı dirilmenin gerçekleşmesinin ardından cennete ya da cehenneme gidene kadarki süreyi kapsamaktadır. Yeniden dirilişin ve bütün kulların toplanışının ardından herkese amel defterleri dağıtılacak, ardından  herkesin dünya hayatında işlediği günahlar ve sevaplar tek tek teraziye çıkacak ve tartılacak. Buradan elde edilen sonuca ve Allah’ın vermiş olduğu rızaya göre cennet ya da cehennem hayatı başlayacak. Sevap kefesi ağır basanlar cennete ve günah kefesi ağır basanlar ise süreli ya da süresiz olmak üzere cehenneme gidecektir.

3. Cennet ve Cehennem Hayatı

Cennet ve cehennem hayatı ebedi kılınan bir hayatın başlangıcı olacaktır. Dünya hayatı boyunca iyilikler yapmış, imanın ve islamın bütün gerekliliklerini yerine getirmiş, sevap işlemiş, kulluk vazifelerini yerine getirmiş kişiler cennetle ödüllendirilir. Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerdeki tasvirlerine göre cennetle ödüllendirilen kulları şırıl şırıl akan ırmaklar, köşkler, çeşitli meyve ağaçları ve daha birçok sonsuz nimet beklemektedir. Cehennem ise dünya hayatını zorbalık ve kötülüklerle geçirmiş, Allah’a şirk koşmuş ve bol bol günah işlemiş insanların cezasıdır. Cehennemde bu kulların çok acı azaplar çekeceği belirtilmiştir. Cehennem hayatı süreli ya da sonsuz olabilmektedir.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ