Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Allah’a İman

Allah’a İman

Varoluşumuzun temeli her zaman sorgulamak üzerinedir. Biz insanlar genel olarak içinde bulunduğumuz durumları sorgular ve yorumlarız. Bütün bu sorgulamanın içerisinde önemli konu ise Allah’a İman‘dır. Bizler kul olarak yaratıcımızın varlığını tevhit etmeliyiz. Yani yaratıcımızın bir olduğuna inanmak esastır. Allah, biz insanları yaratırken düşünme özelliğini vermiştir. Bizler düşünerek Allah’ın bir olduğunu ve kainatın yaratıcısı olduğunu benimseyebiliriz. Allah’ın sıfatlarının niteliğini kavramalıyız.

Bizlere yol gösteren ve dinimizin yegane bilgi kaynaklarından olan Kur’an, Allah’a iman konusunda çeşitli bilgiler vermektedir. Allah’a İman, Allah’ın yaratıcı olduğuna, daha doğrusu tek yaratıcı olduğuna inanmaktır. Bunun yanında Allah’ın kudretini doğru şekilde kavramaktır. Her an her dakika, her şeyi görenin, işitenin ve bilenin yalnızca Allah olduğuna inanmaktır. Tevhit inancını benimseyerek Allahu Teala’nın bir olduğunu kabul etmek dini inancımızın temel taşıdır. Bu temelin sarsılması demek inancımızın ve İslam Dini’ne olan bağlılığımızın sarsılması demektir. Bu anlamda Allah’ın bize bahşettiği zekayı nitelikli şekilde kullanarak bütün bu nitelikleri benimsemektir. Allah, bizlere yol göstermesi için canlı birer rol model olarak peygamberleri göndermiştir. Allah’ın gönderdiği peygamberlerin genel anlamda üzerinde durduğu konu ise tek yaratıcı olması ve o yaratıcının tüm vasıflara erişmesidir. İnsan ideolojisine göre yaratılan şeylerin her zaman bir üstü olması gerekir. Bu anlamda insanoğlu her zaman kendisinin erişemediği niteliklere erişmiş ve yaratıcı otoritesine uygun varlıklar arar. Çeşitli dinlerde bu varlıklar manipüle edilse de bizim dinimiz İslam’a göre yaratıcı tektir ve her şeyin sahibidir. Son din olan İslam’ın gereği tevhit inancıdır. Allah’ı birlemek ve yegane yaratıcının o olduğuna inanmaktır.

İnsanoğlu mizacı gereği yaratıcı arar ve doğru yaratıcıya inanmak ister. İslamiyet’in gereği Allah’a İman konusudur. Yaratıcımız Allah’tır. Tek yaratıcıdır ve yerlerle göklerin sahibidir. İnsan ideolojisine en uygun inanç aslında bu inançtır. Bu inanç dinimizin temelidir. Bizler bu inanca göre hareket eder ve ibadet edriz. Her şeyin yaratıcısnın Allah olduğunu bilir ve Allah’ karşı çeşitli sorumluluklara sahip olduğumuz bilincin

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ