Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Allah’ı En İyi Bilen İnsan

Allah’ı En İyi Bilen İnsan

Allah I En İyi Bilen İnsan

İslam dini, Müslümanları zorlamayan aksine Allah’ın emir ve yasaklarını kullara sevdirerek anlatan ve öğreten bir dindir. Müslümanların uymaları gereken bir takım yasaklar ve Allah’a karşı yerine getirmekle yükümlü oldukları bir takım ibadetler bulunmaktadır. Allah, bu ibadetleri, emir ve yasakları kullarına kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim ile anlatmıştır.

Parça parça indirilen kuran ayetlerinin her biri Müslümanlara mutlaka İslam dinine yönelik bir şeyler anlatmakla birlikte aynı zamanda Allah’ın emir ve yasaklarını da anlatmaktadır. Ayetlerin bir araya toplanarak oluşturulan Kur’an-ı Kerim, insanlar için adeta doğruyu gösteren bir hayat pusulasıdır.

Allah’ı En İyi Tanımanın Yolu

Allah; kullarının nasıl davranması gerektiğini, kaçınmaları gereken yasakları ve yerine getirmeleri gereken ibadetleri ayrıntılı bir şekilde kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de anlatmıştır. Her Müslüman’ın yerine getirmesi gereken ibadetlerden birisinin de Kur’an-ı Kerim’i okuyup ve anlamak olduğu düşünüldüğünde Allah’ı tanımanın ve öğrenmenin yolu da yine Kur’an-ı Kerim’den geçmektedir.

Kur’an-ı Kerim’i okuyarak Allah’ın emir ve yasaklarını öğrenip bu hususları hayat felsefesi haline getirerek uygulayan Müslümanlar ise Allah’a karşı takvasını da arttırmış olmaktadır. Dolayısıyla da Allah’ın en iyi tanıyan kişi yine Allah’ı Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlayarak öğrenen ve anlatan kişi ifadesi oldukça yerinde bir ifade olmaktadır.

Allah’ı En İyi Bilen İnsan Kimdir?

Allah’ı en iyi bilen insan öncelikle Allah’a en yakın olan, ibadetlerini yerine getiren ve Allah’ı anlayan kişi olmaktadır. Müslüman kişi öncelikle kendisine ve hayatına fayda sağlayacak ilmi bilgilerden faydalanarak doğru yolu bulmayı hedeflemelidir. Bu bağlamda Allah tarafından bildirilen doğru bilgileri anlayan ve onun tüm emir ve yasaklarına uyarak ibadetlerini yapan kişinin Allah’a karşı takva seviyesi de yükselecektir.

Allah’ı öğrenen ve onun emir ve yasakları ile hayatını şekillendirerek Allah’ın rızasını almak için hayatını yönlendiren Müslüman yine Allah’ı en iyi bilen insan olmaktadır. İslamiyet tarihine bakıldığında Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.v), Allah’ın en iyi bilen insan sıfatını da almıştır. Çünkü Hz. Muhammed, son peygamber olmakla birlikte aynı zamanda Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak İslamiyeti hayatı boyunca insanlara anlatmış ve davranışları ile Allah’a en yakın insan olarak Allah karşısında takva seviyesini yükseltmiştir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ