Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Bilime Işık Tutan Ayetler

Bilime Işık Tutan Ayetler

Bilime Işık Tutan Ayetler

“İlim, ilim bilmektir / İlim kendin bilmektir / Sen kendini bilmezsen / Bu nice okumaktır” der kendini Hak yoluna adamış Derviş Yunus Emre ve güzel dinimiz İslam’da ilime verilen öneme, ilimle Hakk’ı bulma yoluna sevk eden güzel yaklaşıma işaret eder.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, içerisinde bilime ışık tutan ayetler barındırarak bilim insanlarına yol gösterir, cesaret verir.  Zaten İslam dini öyle güzel bir dindir ki görebilen göze olacakları önceden müjdelemektedir, çalışabilen akıl için verilen pek çok ipucunu barındırmaktadır. Elbette bunun için ilk önce okumalı, anlamalı ve düşünebilmelidir.

Örneğin Yüce Rab kutsal kitaptaki bir ayet-i kerimede şöyle buyurur; “Muhakkak ki hayvanlardan alacağınız ibretler vardır (Nahl suresi).” Günümüzde biyoloji, zooloji ve dünyanın yaratılışı, insanlığın gelişmesiyle ilgili yapılan çalışmalar için verilebilecek en güzel teşviklerden birisidir bu. Allah bizi farklılıklarımızı ve ortak yönlerimizi, nasıl ilerleyip neler geliştirdiğimizi görmemiz için yarattığı diğer varlıklara bakmaya, onları incelemeye yönlendirmektedir.

Bir başka ayette Güneş ve Ay’ın bir hesap üzerine görünür olduğunu belirtmektedir. Gayet açıktır ki burada da bizi takvimleri ve saatleri bulmaya, günü ve geceyi belirlemeye, zamanı bölüp hayatı düzene sokarak yaşamaya sevk etmektedir.

“Sizi tek bir candan yarattı; sonra o candan onun eşini vücuda getirdi. Ve sizin için davarlardan sekiz çift indirmiştir. Sizi annelerinizin karınlarında üç karanlık içinde, bir yaratıştan öbürüne geçirerek oluşturuyor. İşte Allah! Budur sizin Rabbiniz! Yalnız O’nundur mülk ve saltanat! İlah yoktur O’ndan başka! Hal böyle iken nasıl oluyor da gerçeğin tersine döndürülüyorsunuz? (Zümer Suresi).”

İşte; yaratılışın güzelliğine işaret eden, bugün bildiğimiz gerçeklerle birebir örtüşen bir ayet daha. Bu kadar açık ve net olan bir şeyi ise görmemek için alenen kör olmak icap eder. Öylesine net anlatmıştır Allah’ın kelamı; embriyonik süreci ve ceninin ana rahminde geçirdiği dönemleri.

Bir güzel ayet örneği ise şöyledir: “Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerlerini yarattı (Talak Suresi).” Burada da atmosferin ve yer kürenin katmanlarına işaret edilmektedir.

Kutsal kitabımız görebilene ne güzel işaretler sunmaktadır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ