Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Hac ve Farzları

Hac ve Farzları

Maddi durumu elverişli olan her müslümanın ömründe bir kez yapması gereken bir ibadettir. Peygamber efendimizin ayak bastığı kutsal toprakları ziyaret eder ve çeşitli ibadetler gerçekleştiririz. Bu ibadetler sonucu ruhevi dünyamızda olumlu değişiklikler olur.

Hac ibadetinin yerine getirilmesinin çeşitli şartları vardır. Bunlardan ilki kişinin maddi durumunun hac yapmaya elverişli olması. İslamiyet’te kişiyi zora sokacak herhangi bir durum yoktur ve bu konuda da oldukça esnek imkanlar mevcuttur. Bir diğer şart ise kişinin sağlık durumunun hac ibadetini tamamlamaya elverişli olmasıdır. Yolculuk esnasında herhangi bir sağlık sorununun kişiye mani olmaması gerekir. Akıllı ve erginlik çağına erişmiş, maddi durumu elverişli her müslümana farzdır. Hac ibadetinin çeşitli ritüelleri vardır. Bunlardan ilki ihrama girmektir. İhram, hacca giden hacıların büründüğü beyaz ve dikişsiz olan giyisidir. Bu giyisinin önemli özelliği ise kefen ile aynı kumaştan yapılması. İhrama girerken kişinin güzel kokular sürünmesi, traş olması sünnettir. Aksi takdirde ihrama bürünmüş kişiler traş olamaz. Bir diğer önemli konu ise ihrama büründükten sonra herhangi bir canlıya zarar vermemek, kötü düşünceleri kafamızdan uzaklaştırmaktır. Aksi takdirde hac ibadetimiz sevap acısından eksik kalabilir. İhramı giyip niyet ettikten sonra Kabe tavaf edilir. Tavaf, Kabe’nin etrafında dualar okuyarak yedi defa dönmektir. Bu ibadet gerçekleştirildikten sonra diğer bir ibadet olan sa’y ibadetine geçilir. “Safa” tepesi ile “Merve” tepesi arasında Merve’ye dört gidiş, Safa’ya üç dönüş olmak üzere iki tepe arasında gidilip gelinir. Bu ibadet esnasında kişi içinden geldiği gibi dua edebilir. Sonra yapılacak ibadet ise Arafat Dağı’nda beklemektir. Burada öğle ve ikindi namazı birleştirilerek kılınır. Arafat’ta bulunulan süre boyunca dua edilir ve belli bir süre orada beklenir. Ardından Müzdelife Vakfesi gelir. Bu vakfe haccın vacipleri arasındadır. Daha sonra haccın en bilinen farzlarından biri olan şeytan taşlama ibadetine geçilir. Mina’da bulunan üç farklı bölgeye usulünce taş atmak haccın farzlarındandır. Bu yolla kişi kötülüklerden arınır.

Bütün bu ibadetler bitince hac kurbanı kesilir. Bu hac yapmış olmanın şükürü olarak ifade edilir.  Daha sonra ihramdan çıkılıp ziyaret tavafı yapılır. Ziyaret tavafı farzdır ve ardından veda tavafı yapılır.  Daha sonra tur firması eşliğinde kutsal topraklardan ayrılınır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ