Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Her Sabah Yapılması Gereken İbadet

Her Sabah Yapılması Gereken İbadet

Her Sabah Yapılması Gereken İbadet

İslam dininde Allah, kullarına bir takım davranış ve hareketleri yasaklarken nasıl yaşamaları gerektiği konusunda Kur’an-ı Kerim aracılığı ile bilgiler vererek yine ibadetler yapmalarını emretmiştir. Allah’ın rızasını kazanmak ve hem iyi hem de doğru bir kul olmak için insanların Allah’ın emrettiği ibadetleri yapması ve yasakladığı durumlardan kaçınması her insanın kulluk görevi olmaktadır.

Allah, kullarından yapamayacakları ya da zorlanacakları ibadetler istememektedir. Kullarını seven ve onları bağışlamak için sürekli iyi şeyler yapmalarını isteyen Allah, Kur’an-ı Kerim’i göndererek insanlara doğru kul olmanın yolunu da göstermiştir. Bu hususlar doğrultusunda Allah’a inanarak ibadetlerini zamanında yerine getiren insanlar Allah’ın rızasını kazanmak için çaba göstermiş olmaktadırlar.

Yapılması Gereken En Temel İbadet

            Allah’ın emrettiği ibadetlerin her birinin zamanı vardır. Ramazan ayında tutulan oruç ve günde beş vakit kılınan namazlar bunlardan sadece bir kaçıdır. Mesela; sabah namazı her sabah yapılması gereken ibadet olmaktadır. Bununla birlikte her sabah ve gün içerisinde yapılması gereken temel ibadet Allah’a şükretmektir.

Bir insan eğer sabah sağlıklı bir şekilde uyanabildiyse bu Allah’ın gücü ve kudreti ile olmaktadır. Bu nedenle de her insan sabah uyandığında öncelikle onu uyandıran Allah’a şükrederek gününün hayırlarla dolu geçmesi için dua ederek ibadetini yapmalıdır. Allah, kullarından hiçbir zaman zor şeyler istememektedir. Öyle ki; çok basit bir şekilde “Beni yeni güne uyandıran Rabbime şükürler olsun.” demek de her sabah yapılabilecek bir ibadet olabilmektedir.

Uyku, Namazdan Hayırlıdır

Allah’ın akıl sağlığı ve beden sağlığı yerinde olan tüm kullarına emrettiği ibadetlerin başında namaz gelmektedir. Bu bağlamda her sabah yerine getirilmesi gereken ibadetlerin başında da yine sabah namazı kılmak gelmektedir. Birçok kişi uykudan kalkamayıp sabah namazını zamanında kılamasa da aslında Allah katında sevabı oldukça büyüktür. Bu nedenle de sabah ezanında diğer vakit ezanlarından farklı Arapça olarak “Namaz uykudan hayırlıdır” denilmektedir.

Her sabah ve yine gün içerisinde namaz kılmak ve şükretmek nasıl bir ibadet ise Allah’a isyan etmemek de bir nevi ibadet olmaktadır. İnsanlar her ne kadar mutsuz olsalar da bir gaflete kapılıp sabah uyandıklarında Allah’a isyan etmemelidir. Çünkü insanları sabah yeni bir güne kavuşturan yine Allah’tır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ