Merak ettiğiniz bütün dini konular.

İlim Ve İrfan Ehli Nasıl Olunur?

İlim Ve İrfan Ehli Nasıl Olunur?

İlim Ve İrfan Ehli Nasıl Olunur?

İslam dini, insanlara doğruyu ve nasıl yaşamaları gerektiğini İslam dinini sevdirerek göstermektedir. İlim ve irfan dini olan İslam dini öncesindeki döneme cahiliye döneminin adı verilmesi; İslam dininden önce ilim ve irfan kavramları yok denecek kadar azdı ve dolayısıyla da insanların cahillik oranı son derece yüksekti bu nedenle de İslam dini öncesi döneme cahiliye dönemi denilmiştir.

İslam dini, tüm Müslümanlara ilim ve irfan ehli olmayı öğütlemektedir. Tabi ki bunun için de insanların bir takım yapması gereken hususlar ve yerine getirmesi gereken davranış şekilleri vardır. Eğer Müslümanlar, kendilerini bu ahlaki ve dini değerler ile olgunlaştırabilirler ise ahlaklı birer insan olduklarında ilim ve irfan ehli de olmuş olurlar.

Kainatı Anlamak İnsanı İlim ve İrfan Sahibi Yapar

Kainat; Allah’ın yarattığı ve ucu bucağı olmayan, insanların yaşadığı yerdir. Dolayısıyla da kainatın her noktasında Allah’ı ve İslam dinini anlatan birçok durum bulunmaktadır. Bu nedenle de ilim ve irfan ehli nasıl olunur sorusunun ilk cevabı öncelikle kainatta bulunan canlı ya da cansız tüm varlıkları anlamaktan geçmektedir.

İlim ve irfan ehli olabilmek için sadece kitaplar okumak yeterli değildir. İlim ve irfan ehli olmak isteyen bir kişi kitap satırlarından önce mutlaka insan okumayı da öğrenmelidir. Böylece insanlar ilim ve irfan ehli olurken aynı zamanda ahlaklı ve güzel davranışlı insanlar haline de geleceklerdir.

 

Şüphesiz ki yeryüzünde çok fazla bilgi vardır ve bu bilgilerin sonu yoktur. Çünkü her gün içindeki merak duygusu ile insanlar yeni bir bilgi ortaya atmaktadır. Ancak her bilginin insanlara fayda sağlayacağının garantisi yoktur. Bu nedenle de ilim ve irfan ehli olmak isteyen öncelikle kendisine faydalı bilgiyi almalıdır.

İlim ve irfan ehli insanlara faydalı olacak bilgilerin öncelikle onları Allah’a yakınlaştırması gerekmektedir. Bu bilgiler ancak o zaman faydalı bilgiler olmaktadır. Eğer bir bilgi insanı Allah’a yakınlaştırıp insanı doğruya götürmüyor ise o bilgi faydasız bilgidir. Bu nedenle de insan ilim ve irfan ehli yapmamakla birlikte insanların sadece zamanlarını israf etmelerine neden olur.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ