Merak ettiğiniz bütün dini konular.

İslam da Rüyanın Yeri Ve Rüya Tabirleri

İslam da Rüyanın Yeri Ve Rüya Tabirleri

İslam da Rüyanın Yeri Ve Rüya Tabirleri

Hemen hemen her insan hayatında mutlaka bir kez dahi olsa rüya görmüştür. Bu rüyalar İslam dininde farklı gruplara ayrılırken aynı zamanda bu rüyaların birçok şeye işaret ettiği ifade edilmektedir. Bu nedenle de islam da rüyanın yeri ve rüya tabirleri oldukça önemli bir konumda olmaktadır.

İslam dininde elbette ki rüyaya yer verilmektedir. Dolayısıyla da birçok alim rüyalar üzerinde bilgiler verirken aynı zamanda rüyalar üzerinde yorumlamalar yapmaktadır. İslam’a göre insanların görmüş olduğu rüyaların hemen hemen hepsi türüne ve görülen unsurlara göre farklı gruplara ve sınıflara ayrılmaktadır.

İslam’da Rüyaların Sınıflandırılması

İslam aleminde rüyalar alimler tarafında Salih rüya, şeytani rüya ve bilinçaltı rüya olarak üç farklı şekilde sınıflandırılarak yorumlanmaktadır. İslam alimlerinin sınıflandırdığı bu rüya grupları aynı zamanda insanların görmüş oldukları rüyalara göre de şekillenmektedir. Salih rüya, aynı zamanda İslam alimleri tarafından haberci rüya olarak da isimlendirilen rüyalardır. Salih rüyalar, insanların görmüş olduğu ilahi rüyalardır ve genellikle insanlara haber vermektedir.

Şeytani rüya denilen rüyalar, insanların gördükleri rüyada korku ve üzüntü gibi duyguları yaşamasına neden olan rüyalar olmakla birlikte aynı zamanda vesveseli olan rüyalardır. Diğer bir rüya olan bilinçaltı rüya ise, insanların gündelik hayatında çok fazla meşgul olduğu işlerdir. Bu işler insanların gündelik hayatta beynini çok fazla meşgul ettiğinde bilinçaltına yerleştiğinden dolayı rüyalarda da bu işler ile uğraşabilirler.

Kur’an-ı Kerim Rüyalar Hakkında Ne Diyor?

Rüyalar Kur’an-ı Kerim’de de yer verilen hususlardan birisi olmaktadır. Rüya tabirleri kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim’de örneklerle ve hadislerle açıklanmıştır. Bu açıklamalar rüyanın ve rüya tabirlerinin gerek İslam dinine gerek Kur’an-ı Kerim’e gerekse hadislere ters düşmediğini göstermektedir.

Birçok hadiste Hz. Muhammed’in yorumladığı rüyalardan bahsedilmiştir. Dolayısıyla da hadislerde sadece peygamberlerin gördüğü rüyaların bağlayıcı olduğu ve diğer rüyaların bir hükmü olmadığı ifade edilmiştir. İnsanlar, rüyalarda gördükleri olaylar ile bazı doğrulardan haberdar olabilecekleri gibi bu rüyalar doğrultusunda amel edip etmemek de insanların seçimine kalmaktadır. Bazen açık bir şekilde görülen rüyalar, bazen de üzeri kapalı yani rumuzlu görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda her rüyayı gündelik hayatta diğer insanlara anlatmak doğru değildir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ