Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Kaza ve Kadere İman

Kaza ve Kadere İman

İmanın şartları, her müslümanın bilmesi ve iman etmesi gereken 6 hususa dayanmaktadır. 6 şarttan sonuncusu kaza ve kadere iman etmektir.

Kaza yüce Allah’ın, öncesi olmayan bir zamanda takdir ettiği buyurduğu şeylerin zamanı gelince eksiksiz bir şekilde yerini bulması olayına denir. Kader ise yine öncesi olmayan bir zaman diliminden sonsuzluğa kadar hayır ve şer yani iyi ve kötü olayların yüce yaratan tarafından zamanının yerinin ve nasıl gerçekleşeceğinin bilinmesi ve buyurmasına denir.

Müslümanlar için terk edilemeyecek hususlardan oluşan imanın şartları Allah’ın rızasını kazanmak için çok önemlidir. Bu şartlardan birisi olan kaza ve kadere iman etmek, kainatta oluşan ya da meydana gelen her şeyden yüce Allah’ın haberdar olması ve buyurmasına inanmak demektir. Hayır ve şerrin yani iyi ve kötü vuku bulan her şeyin yüce yaratan tarafından buyrulduğuna ve yine ondan geldiğinin bilinci ve inancıyla bu hususa iman edilmesi kulluk vazifesidir.

Hayır; Allahu Teala’nın buyurduğu ve hoş gördüğü ve onayladığı davranışları kapsaren şer ise tam aksine Allahü Teala’nın hoşnut olmayı, kesinlikle onaylamadığı, yanlış ve uzaklaşılması gereken olarak buyurduğu ve sonucunda büyük cezaların ve azapların çekileceğini bildirdiği davranışlardır.

Birçok ayet ve hadiste kaza ve kadere iman etmenin ne kadar önemli bir husus olduğu anlatılmaktadır. Kaza ve kadere iman etmek islamın esaslarındandır. Kaianatta karşılaştığımız her durumun yüce yaratan tarafından buyrulduğuna inanılır. Hayır da şer de ondan gelir. Fakat yüce Allah insanlara bütün bunların yanında bir de irade vermiştir. Hayır ya da şerle buluşma arasında tercih yapmak insanın nefsine ve iradesine kalmıştır. Kulların yaptığı davranışlarından sorumlu olması ve yaptırım uygulanması bu irade ve tercih yapabilme durumundan kaynaklanır. İnsan iyiyi seçerse iyilik, kötüyü seçerse kötülükle karşılaşmaktadır

Kaderi inkar edenlere bütün peygamberlerin lanet ettiği birçok hadiste yer bulmaktadır. Her şeyi bir ölçü, yani kader ile yaratan yüce Allah’ın peygamberi, kulların hayırlı gördükleri şeyin aslında şer olabileceğini, şer gördüklerinin ise aslında hayır olabileceğini ve bunu yalnızca Allahü Teala’nın bileceğini buyurmuştur.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ