Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Kitaplara iman

Kitaplara iman

Dünya üzerinde gerek insan uydurması gerek yaratıcı tarafından bahşedildiğine inanılan birçok din vardır. Bu dinler karmaşası içinde dört tane semavi din vardır. Bunlar Hiristiyanlık, Yahudilik, İslamiyet gibi yaratıcının varlığına inanılan dinleri barındırır.

Dinleri doğru şekilde yaşamak için tabiki rehbere ihtiyaç duyulur. Rabbimiz, dünyadaki semavi dinler üzerine dört kitap göndermiştir. Bunlar eş zamanlı olmamakla beraber genel mantığıyla aynı ideolojiyi kapsayan bilgiler verir. Bu kitaplar Tevrat, İncil, Zebur ve Kur’anı Kerim’dir. Bu kitaplar içinde bozulmadan kalan ve ebediyen geçerli olan kitap Kur’an’dır. İmanın şartlarından birisi de “Kitaplara İman“dır. Allah, yeryüzüne gönderdiği kutsal kitaplarla insanları uyarmıştır. Bazıları bu uyarılara kulak asmasa da Kur’an hala insanların değiştirmediği ve doğruluğu kesin olan kitaptır. Evrensel bir kitap olan Kur’an dinimiz için gerekli olan tüm bilgileri verir. İbadet etmekten tutun da ahiret günü olacaklara kadar. Bu kitabın tüm insanlar tarafından okunup ders çıkartılması gerekir. Kitaplara iman konusu, Yaratıcımızın bize yol göstermek için gönderdiği kitaplara inanmaktan geçer. Allah’ın peygamberlerin bazılarına gönderdiği ve içinde mensup olunan din ile ilgili bilgilerin yer aldığı kitaba inanmak Allah’a inanmanın şartlarındandır. Çünkü bu kitaplar Allah’ın sözlerini içerir. Allah’ın kulu uyarması ve kula öğretmesinin aracıdır. Çünkü hangi semavi dine mensup olunursa olunsun yine de bu din mensupları bir yaratıcıya inanır. Bu yaratıcının insanları ödüllendirip cezalandırdığı kabul edilmiştir. Bu yüzden yaratıcının emirlerine uygun yaşama bilinci insanların benliğine işlemiştir. Her ne kadar kitaplara iman Allah’a inanmanın şartı olsa da insanlar bu semavi dinlere indirilen kitapları kendi istekleri doğrultusunda şekillendirdi. Çünkü bozulmuş bir toplum için o kitaplarda yazan şeyler pek de uyulacak şeyler değildi. Bu kitaplara inanıp bu kitapları korumak Allah’ın emanetini korumaktır. Müslümanlar olarak bu bilince fazlasıyla sadığız. Çünkü binlerce yıldır birçok devlete yol göstermiş Kur’an’ın tek kelimesiyle oynanmamıştır. Biz inananlara düşen şey ise aynı şekilde bu kitabı korumaktır.

Kitaplara iman etmek kitabın içeriğinin tartışma götürmez derecede doğru olduğuna inanmaktır. Biz müslümanların binlerce yıldır Kur’an’a inan

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ