Merak ettiğiniz bütün dini konular.

KUR’ANI KERİM EĞİTİMİNE KAÇ YAŞINDA ÖĞRENEBİLİR?

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Çocuklar ne süre Kur’an öğrenmeye başlayabilir?

Pedagolojik olarak bakıldığı süre, 4 yaşına gelen çocuklarda ezber ve alfabetik öğrenme süreci başlamıştır. Bu dönemdeki çocuklar çevresinde gördükleri ve duydukları her şeyi kolay bir şekilde kaparlar.

Erken yaşlarda çocuklarına Kur’an-ı Kerim eğitimini vermek isteyen aileler, 4 yaş döneminde dini motifli şarkıları ezberletmekle işe başlayabilirler. Buradaki aslolan fakatç, ‘bir an önce ezberletmek’ değil ‘sevdirmek’tir.

Öğrenme aşamaları onlar için ne kadar organik olursa, öğrenime uyum sağlamaları da bir o kadar hızlı ve zahmetsiz olur. Bu yaş grubundaki çocuklar ‘kulak’ ile öğreneceğinden dolayı dinleyerek öğretmek onlar için daha faydalı olacaktır.

DİKKAT EDİLMESİ gereken EN ÖNEMLİ NOKTA

Elif-ba’yı kendiniz öğretmeyecek, çocuğunuza camiye ya da Kur’an kursuna göndermeyi düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ‘çocuğunuzun çocukluğunu engellemeyen bir mekan ve çocuklarla arası iyi olan bir hoca bulmak’ olacaktır. Bu iki koşulun sağlanmasıyla çocuğunuzun ilerleyen zamanlarda Kur’an-ı Kerim okumaya duyduğu heves daha da artacaktır.

EN BÜYÜK YANLIŞ

Ailelerin farkında olmadan yaptığı en büyük yanlış ise çocuklarının ezberlemiş olduğu sureleri, başkalarına överek anlatmalarıdır. Her ne kadar iyi niyetle de yapılsa, bu davranış çocuklarda rekabete neden olacaktır. Aileler, çocuklarında bu hatayı yapmamaya özen göstermelidir.

Kaynak: Hatice Kübra Tongar, Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hayy Kitap

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ