Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Meleklere İman

Meleklere İman

Meleklere iman etmek imanın 2. şartını oluşturur. Melekler yüce yaratan tarafından cinsiyetsiz olarak yaratılmış, Allah’ın buyruklarını yerine getirmeleri için yaratılmış, kulların gözleriyle göremeyecekleri ruhani varlıklardır. Meleklerin nurdan yaratıldıkları peygamber efendimiz aracılığıyla bildirilmiştir. Melekler insani hiçbir özellik taşımamaktadırlar. İnsanlar gibi yemek yemek gibi su içmek gibi temel ihtiyaçlara sahip değillerdir. Uykuları gelmez, yorulmazlar ve doğurganlığa sahip değillerdir. Yalnızca Allahu Teal’ya itaat ederler ve kesinlikle günah işlemeyen yaratıklardır. Meleklere iman etmek demek; meleklerin her şeyin yaratıcısı Allah tarafından yaratıldığına inanmak, Allah’ın her buyurduğunu harfiyen, eksiksiz ve son süratle yerine getirdiklerine inanmak, buyrulan vazifeye göre ikişer üçer ya da dörder kanatlara sahip olduklarına inanmak ve nurdan yaratıldıklarına inanmak demektir.

Melekler arasından en büyük melekler şu şekildedir;

1- Cebrail

Cebrail vahiy meleğidir. Meşguliyeti peygamberlere vaahiy getirmektir. Bütün peygamberlere vahiy getirmiştir.Kur’an’a göre Cebrail karşı konulamaz bir güce ve üstün bilgilere sahiptir. Allah katında çok itibarlı olan Cebrail’e diğer meleklerin saygı duyduğu bilinir.

2- Azrail

Azrail Kur’an-ı Kerîm’de ölüm meleği olarak tanımlanmaktadır. Yaşamı bahşeden de alan da yüce Allah’tır. Azrail, Allah’ın vadesini bildirdiği kulların canını almakla yükümlüdür.

3- Mikail

Mikail, tabiat olaylarından sorumlu melektir. Tabiatta gerçekleşen her türlü olay ondan sorumludur. Allah’ın küçük ve sevgili kulu olan Mikail, Allah’ın buyruklarına göre yağmur, fırtına ve mevsimlerin oluşmasında görev alır.

4- İsrafil

İsrafil, Allah’ın kıyamet meleğidir. Kıyamet vakti bildirildiğinde sûr’u üflemekle görevlendirilmiştir. Ayetlere göre kıyamet günü sûr’u iki kez üflemesiyle kıyamet gerçekleşecektir. Bir kez üflediğinde yer yüzündeki ve dağlardaki her şey çarpışacak ve yok olacaktır. İkinci kez üflediğinde ise kullar yeniden dirilecek ve mahşer yerinde toplanacaktır.

Allah’ın 4 büyük meleği dışında da birçok meleği vardır. Bunlardan her kulun yanında bulunan ve kulların büyük küçük iyi kötü gelmiş geçmiş bütün davranışlarının kaydını tutan melekler Kirâmen kâtibîn denmektedir. Kiramen katibin dışında kabir melekleri olarak tanımlanan Münker ve Nekir de Allah’ın sevgili meleklerindendir. Münker ve Nekir kabirde kullara sualler sormakla görevlendirilmiştir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ