Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Namaz Dinin Direğidir

Namaz Dinin Direğidir

İslamiyet’in temel ibadetleri vardır. Bir Müslüman’ın bu temel ibadetleri yerine getirmesi gerekir. Peygamberimizin hadisinde belirttiği gibi “Namaz dinin direğidir”. Günde 5 vakita farz olan namaz, her müslümanın yerine getirmesi gereken bir ibadettir.

Namaz kılan insanlarda sürekli bir sorumluluk bilinci mevcuttur. Günde 5 vakit belli saatlerde yerine getirilmesi gereken bir sorumluluğun bilincinde hareket ederler. Gün boyu abdest alırlar ve günün büyük bölümü abdestlidirler. Abdestli olan insanlar abdestlerinin bozulmaması için birçok kötü durumdan kaçınmaları gerektiğini biliyoruz. Bu sorumluluk bilincine sahip olmak kişisel davranışları olumlu yönde etkilemiştir. Müslümanlar için namazın yeri oldukça farklıdır. İnsanlar ruhani olarak rahatlamak için namaz kılar. Tarihte gördüğümüz birçok büyük savaştan önce müslümanların namaz kılarak ruhani motivasyona ulaştıkları doğrudur. Namazın belli farzları vardır. Bunlar sırasıyla abdest almaya niyet etmek, abdest almak, namaza niyet etmek ve namazı kılmak. Namaz, tam bir teslimiyetle kılınmalıdır. Namaz esnasında odaklanılan tek durum namaz olmalıdır. Giyinilen kıyafetlerin temiz olması daha iyidir. Namaz kılınan ortamın da aynı şekilde temiz olması gerekir. Bir diğer önemli konu ise namaz esnasında okunacak surelerdir. Namazda farz olarak okunması gereken sureler bilinmelidir. Namaz esnasında sureler usulüne uygun hızda ve doğru bir şekilde okunmalıdır. Namaz abdestini bozacak bazı durumlar vardır. Bu durumlar mezheplere göre farklılık gösterse de genel anlamda aynıdır. Örneğin gaz çıkartmak tüm mezhepler için abdestin bozulması demektir. Bunun yanında bir de namaz esnasında namazı bozacak durumlar vardır. Bu durumlara örnek verecek olursak namaz esnasında namaz hareketleri dışında hareket etmek veya sesli bir şekilde gülmek. Bu durumlarla karşılaşmamak için zihinsel olarak rahatlamamız ve ibadetimizin sorumluluğuna odaklanmamız gerekir. Bu sayede kıldığımız namaz amacına ulaşmış olur.

Namaz, İslamiyet’in temel taşlarından birisidir. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir ibadettir. Bu ibadetin yapılış amacı Allah’a teslimiyetin simgesidir. Farz veya sünnet namazların kendilerine göre sevapları vardır. Namazın gereğini yerine getirdiğimiz sürece sevabından faydalanabiliriz. Namaz esnasında dünyevi isteklerin terk edilmesi gerekir. Müslümanın tam anlamıyla ibadetine yoğunlaşması ve ibadetini tamamladıktan sonra gerekli davranışları yerine getirmesi gerekir.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ