Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Oruç

Oruç

İslam dinine göre pek çok yapılması zorunlu olan ibadet (farz) vardır. Bu ibadetleri yerine getirmesi gereken kişiler, ergenlik çağına ulaşan ve aklı eren kişilerdir. Kızlar ve erkeklerde farklılık gösteren bu ergenlik çağları, İslam dininde de aynı şekildedir. Zorunlu olan ibadetler ise; namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek ve kelime-i şehadet getirmektir. Bu ibadetleri yapmak ise Allah katında farz olarak nitelendirilmektedir. Her biri önemli olan bu ibadetlerin belirli standartları vardır ve bu standartlara aynı zamanda kurallara uyulmak zorundadır. İbadetler arasında belki de günümüz insanlarını en çok zorlayan ise, oruç tutmaktır. Uzun süre aç kalmayı gerektiren oruç, büyük bir sabrı da beraberinde getirmektedir. Yaz ve kış aylarına göre farklılık gösteren oruç saatleri, en çok 17 saat olarak görünmektedir.

İslam dininin en önemli ibadetlerinden biri olan oruç; imsak vaktinden, akşam ezanına yani iftara kadar, herhangi bir şey yememek, içmemek ve cinsel bir ilişkide bulunmamayı ifade etmektedir. Oruç kelimesi dilimize Farsçadan geçmiş olmasının yanında, anlamı bakımından çok yoğundur. İslam dini barış, kardeşlik, iyi niyet, yakınlarına iyilik göstermek, Allah’a ve imanın şartlarına inanmak gibi unsurları içerisinde barındıran bir dindir. İslam dinine inana kişiler Müslüman olarak nitelendirilmekte ve Müslümanlar dinleri gereği vatansever, misafirperver, iyi niyetli ve daha birçok yüce özelliğe sahiptir. Bu nedenle İslam dininin bir ibadeti olan oruç; fakirlerin halinden anlamak amacıyla, imsaktan akşam ezanına kadar bir vakitte aç kalmayı ve fakirlerin halinden anlamayı ifade eder.

Müslümanlar açısından bakılacak olursa, oruç bir vücut dinlendirme durumudur. Allah yüce kitap Kuran-ı Kerim’de de bu durumdan bahsetmiştir. Oruç insanın yorgun midesini dinlendiren bir faaliyet olarak bilinmektedir. Bu tespit yüzyıllar önce, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de belirtilmiştir. Oruç esnasında herhangi bir şey yememek ve içmemenin yanında, kötü sözler ve davranışlardan kaçınmayı da ifade eder. Oruç tutarken kendimizi sahurda ve iftarda çok kaptırmamamız ve dikkatli beslenmemiz gerekir. Vücuduna iyi bakmak, aynı zamanda İslam dinin bir zorunluluğudur ve insan bedeni Allah’ın insana verdiği bir emanettir.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ