Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Rızkımız Bizi Nasıl Buluyor?

Rızkımız Bizi Nasıl Buluyor?

Rızkımız Bizi Nasıl Buluyor?

Her insanın dünyaya geldiği andan itibaren rızkı da beraberinde gelmektedir. Her insanın rızkı olduğu doğrudur ancak her insanın rızkını bulması ve ona ulaşması için belirli bir çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda birçok insanın rızık konusunda en çok sorduğu soruların başında rızkımız bizi nasıl buluyor sorusu gelmektedir.

Rızık kavramı çoğu zaman insanlar tarafından sadece yemek ya da içecek olarak kavranmaktadır. Ancak rızık denildiğinde akla yeme içmenin yanı sıra tüm imkanlar da rızık kavramı içine girmektedir. Bir insan ne kadar çok kazanç sağlarsa sağlasın kazancının fazla olması rızkını arttırmaz çünkü her insanın Allah tarafından rızkı bellidir. Ve Kur’an-ı Kerim’de yer alan bir ayete göre hiç kimse dünyadaki rızkını bitirmeden ölmeyecektir.

Rızık Nasıl Aranır?

Her insan, Allah tarafından belirlenen bir rızka sahiptir ve yine her insan Allah tarafından verilen rızka kavuşmadan ölümü tatmayacaktır. Ancak Allah, insanlara rızkı arayıp bulmayı emretmiştir. Yani eğer bir insan; karnını doyurmak, evini geçindirmek ya da kendisine bir iş bulmak istiyorsa öncelikle çaba göstermelidir. Çünkü rızık, sadece maddiyat değil insana hayrı dokunan ve doğru olan her şeydir.

Rızık, öncelikle çaba ile aranır. Hiç kimse çaba göstermeden ya da çalışmadan Allah tarafından kendisine bahşedilen rızka bir anda ulaşamaz. Şüphesiz ki; Allah, her kulu için rızık bahşetmiştir ancak kullarının bu rızka ulaşabilmesi için çaba göstermesini de emretmiştir. Allah’a ibadet etmek, Allah’ın emir ve yasaklarını bilerek hayatında uygulamak ve aynı zamanda da hayatı boyunca haram yemeden doğru yolda çalışmak rızık aramak için çalışmalardır.

Allah, Rızkı Bulmamız İçin Yol Göstermiştir

Yeryüzünde her insanın rızkı Allah tarafından kesin olarak belirlense de Allah, kullarının bu rızıkları bulmasını ve bu rızıklar için çabalamasını istemektedir. Dolayısıyla da Allah, kullarına emir ve yasaklar sunarak ve kullarının O’na ibadet etmesini isteyerek aynı zamanda rızıklarını bulmak için yol göstermiştir.

Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlere göre hiçbir kimse rızkına kavuşmadan ölmeyecek. Ancak insanların rızkına ne zaman kavuşacağı ve ne kadar sürede kavuşacağı insanların Allah’a ne kadar yakın olduklarına ve Allah rızası için yaptıkları ibadetlere göre farklılık göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ