Merak ettiğiniz bütün dini konular.

TEK YARADANI UNUTMAK

TEK YARADANI UNUTMAK

TEK YARADANI UNUTMAK

İnsan Allah’ı unutursa bir nebzede kendini unutmuş olur. Benliğini, ruhunu, kalbini kaybeder ve yok olmaya mahkum olur. Yüce yaratanı unutmaya başlar isek kendimizi yaratıcı, büyük ve tek olarak biliriz. Bu durum ise çok mühim ve endişe verici bir durumdur, nerdeyse insanlıktan çıkmışsın demektir. O beden kin, nefret ve  kötülük ile beslenmeye başlar. Beden bunlar ile beslenince ruhu zehirlenmeye mahkum olur. Gün geçtikçe yok olmaya, ruhu ve bedeni çürümeye, kirlenmeye tabi olur. Bir yılan zehri düşünün, ve bu zehrin panzehri yok. Allah’ı unutursak derdimiz devamız asla olmaz ve kendi kendimizi yok ederiz. Bu durumda yılanın zehri benzetmesine çok doğru ve uygun bir örnek verilebilir.

İnsan Allah’ı unutursa, gündelik hayatımızda insanları hep küçümsemeye, kendimizi tek ve özel görmeye başlarız. Yolda mesela geçen bir çöpçüye küçük, iğrenç gözlere bakarız. O insanın Allah’ı unutması ile; İblis diğer adıyla şeytan olan kötü emelli melek bizi sarıp sarmalamaya başlar. Yüreğimizi ve ruhumuzu kor ve kızgın bir ateş ele geçirir. Bu şeytanın ateşidir. Bu ateş öfkeyi, kini ve fesatlığı çığırır. Bu kötü özellikleri barındıran, besleyen insanoğlu asla mutlu olamaz. Sürekli karşısında ki bireyin mutluluğuna, huzuruna, başarısına göz dikmekle meşgul olur. Ve elinden gelen bütün kötülükleri saçmaya başlar. Çünkü o insanı kendinden üstün görür, kıskanır… Kin beslemeye başlar. Halbuki o insanı asla alt edemeyecektir Allah’ı unutan insanoğlu. Çünkü yer yüzünde tek gerçek bir durum vardır. Allah tektir ve İslam dinimizdir. Kendini unutmayan, ona tabi olan kullarının yanında olur.

Allah’ı unutmayan insan oğlu huzurlu, mutlu ve başarılı olmaya hep hüküm giymiştir. Bu durum hep böyle devam etmiştir. Güzel bir örnek vermek gerekirse, Devran Çağlar sanatçımızın şarkısında şu cümle geçer; ” Gururum bana engel değil. Aslında kaybeden bellidir. Zalimler sultanı meydan senindir, elinden geleni ardına koyma! ” ne güzel bir şarkı sözüdür. Zalimlere her zaman meydan verilir, onlarda sever meydanı çünkü zarar vermekten, savaşmaktan başka bir şey bilmezler. Ellerinden gelenin en iyisini yaparlar yok etmek için. Ama tek bir husus vardır ki Yüce yarabbi hak yolunda olan kulunu sever ve korur.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ