Merak ettiğiniz bütün dini konular.

Zekat

Zekat

İnsan şükürle gerektir. Ne kadar şükrederse içi o kadar huzur bulur, şükrettiği konunun kıymetine daha kolay varır. Zaten İslam da şükür dinidir. İçinde bulunduğumuz mübarek aydan da yola çıkarak sahip olduğumuz nimetler için şükretmenin önemini bir kere daha anlıyor ve ne güzel ki bir kere daha tecrübe edebiliyoruz. Yüce Allah tekrarını nasip etsin, inşallah!

Teşekkür, sahip olduklarımız için sebep olana minnetimizi ifade eden eylemlerin en güzeli. Yürekten yapıldığı, farkına varılarak, içten gelerek ve verilenin kıymetini anlayarak edildiği vakitse muhakkak yerine ulaşan ve gönlü okşayan güzel sözcük. İşte İslam’da malın teşekkürü de “zekât”tır. Mali bir ibadet olan zekât; sözlükte çoğalma, bereket ve övme anlamlarına gelir. Esasen ibadet olarak da böyledir bu; zekât verdiğiniz vakit malınızı artırmış, bereketlendirmiş ve dahi övmüş olursunuz.

Elbette zekât herkese farz değildir. Olabilmesi için sağlanması gereken şartların başında akli melekelerin yerinde olması gelir. Bundan başka zekât artan ve ihtiyaçlar haricindeki fazla malın üzerinden ihtiyaç sahibi, uygun kişilere verilen miktara karşılık gelir; yani zekâtı farz kılan ikinci durum malınızın temel ihtiyaçlar dışında bir fazlasının olmasıdır. Ayrıca malın üzerinden niteliğine göre belirli bir zamanın geçmesi de bir başka şarttır. Elbette zekâtınızın geçerli olabilmesi için her ibadette olduğu gibi niyetiniz önemlidir ve zekât olarak verdiğiniz malın alan kişinin mülkiyetine geçmesi gerekir.

Zekâtın kimlere verileceğine dair ise kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bulunan ifade şu şekildedir ve gayet açıktır: “Sadakalar (zekâtlar) Allah’tan bir farz olarak fakirlere, miskinlere, zekât işinde çalışanlara, kalpleri İslam’a ısındırılmak istenenlere, kölelere, borçlulara, Allah yolunda olanlara ve yolda kalmışlara aittir. Allah bilendir, tam hüküm ve hikmet sahibidir.”

Zekâtın bir diğer anlamı temizliktir. Zekâta, sadaka denmesi bundandır; zekât malı cimrilik kirinden temizleyip sıhhat ve kemaline sebep olur ve veren kişinin imanındaki sadakat ve olgunluğa işarettir.

Zekâta dair Kur’an-ı Kerim’de buyrulan şu ifade de zekâtın anlamını en güzel şekilde ifade etmektedir; “…Sarf ettiğiniz herhangi bir şeyin yerine O daha iyisini koyar.”

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ